X
تبلیغات
رایتل
خاطرات وتجربیات جوانی
سه‌شنبه 11 اسفند‌ماه سال 1388
سیدمحمد خاتمی:انتخابات باید سالم و بدون حرف و حدیث باشد


جمعی از اعضای سازمان جوانان و دانشجویان مجمع نیروهای خط امام(ره) در آستانه ولادت با سعادت حضرت رسول اکرم(ص) با رئیس دولت اصلاحات دیدار و گفتگو کردند.

سیدمحمد خاتمی در این دیدار ضمن تبریک میلاد پیامبر اکرم(ص) و فرزند برومندش حضرت امام جعفر صادق (ع) به موقعیت حساس تاریخی ایران اشاره کرد و گفت: در‌ زمانه‌ای که انقلاب بزرگی رخ داده و در سایه آن نظامی منتسب به پیامبر و اسلام تشکیل شده، شناخت واقعیت‌ها و شجاعت عمل بر طبق این واقعیت‌ها مساله مهمی است، هم برای اینکه تکلیف خودمان را بدانیم و هم برای حفظ دستاوردهای بزرگی که حاصل انقلاب بزرگ ملت ایران هست و نیز اصلاح اموری که در آن‌ها انحراف و مشکل وجود دارد.
به گزارش روابط عمومی دفتر حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد خاتمی، رییس جمهور پیشین ایران تصریح کرد: گاهی انحراف‌ها و مشکل هایی وجود دارد، به خصوص اگر این مشکلات سبب برانگیخته شدن احساسات شود که در اینصورت ممکن است طرف مقابل برای جلوگیری از اصلاح این انحراف دست به انحراف بزرگتری بزند و مسئله را حاد کند یا اگر راه اصلاح شد ممکن است خدایی ناکرده شاهد عکس‌العمل هایی باشیم که به همه چیز لطمه می‌زند.

رئیس‌ بنیاد باران ادامه داد: معتقدم الان باید بسیار حساس باشیم؛ مشکلاتی در جامعه وجود دارد و انحرافاتی وجود داشته، در برخورد با این انحراف‌ها باید بیدار و واقع‌بین بود و هدف نهایی را مورد توجه قرار داد بنابراین شناخت در این مساله مهم است.
خاتمی یادآور شد:«اصلاحات امری گسترده است و اصطلاحی انعطاف‌پذیر و کشدار است، هر کسی ممکن است اصلاحات را به گونه‌ای معنی کند و از آن تلقی خاص داشته باشد؛ اما اصلاحاتی که مدنظر ما ما به عنوان کسانی که دلبسته به انقلابمان در جمهوری اسلامی هستیم، اصلاحاتی است که در چارچوب معیارهای برآمده از انقلاب و اسلام و خواست و اراده ملت باشد.
وی تاکید کرد: اگر انحرافی از اسلام و خط امام صورت گرفته وظیفه ما این است که یا تذکر بدهیم یا اگر امکانش بود عملا نیز از راههای قانونی اقدام کنیم و در این میان تببین اصول جمهوری اسلامی و اعتقادات ما و چارچوب‌های اصلاح‌طلبی امری است بسیار مهم که بنده نیز در حد خود این کار را انجام داده‌ام.

رئیس موسسه بین‌المللی گفتگوی فرهنگ‌ها و تمدنها سپس خطاب به دانشجویان پیرو خط امام(ره)گفت: شما یک تشکل مدنی هستید، تشکل در دوران امروز بدین معناست که نمایندگی از مردم داشته باشد، در دوران جدید که مساله ملت و مردم مطرح شده است همه عادت کرده‌اند از طرف مردم صحبت کنند و حرف خود را بزنند و بگویند این حرف‌ مردم است در حالیکه در یک جامعه پیشرفته، به هم پیوسته و جامعه‌ای که دارای هویت است تشکل‌ها باید نماینده مردم و بخش های مختلف آن باشند.
رئیس‌جمهور سابق کشورمان تصریح کرد: این مساله مهم است که از مردم صحبت کنیم نه اینکه از طرف مردم حرف خودمان را بزنیم؛ همچنین باید در رابطه بیشتر و بهتر با نسل جوان برقرار کنیم به خصوص رابطه فکری و تبادل نظر و فکر با آنها را.
وی گفت: تاکنون متاسفانه بیشتر به مسائل روزمره و عملی گرفتار شدیم و برخوردهایمان هم نوعا احساسی بوده است. در حالی‌که ما نیازمند به تامل و تفکر هستیم.

خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سیاست تحریم و در تنگنا قرار دادن ملت ایران اظهار داشت: این سیاست دیروز بوده، امروز هست و فکر می‌کنم فردا هم خواهد بود البته این به آن معنا نیست ما هم ماجراجویانه در عرصه حضور به هم برسانیم و این مساله را تشدید کنیم، سیاست و تدبیر ایجاب می‌کند که عاقلانه رفتار کنیم و تا آنجایی که می‌شود بهانه به دست دیگران ندهیم.

خاتمی با تاکید بر اینکه "اساس جمهوری اسلامی را باید بر تعامل بگذاریم"، گفت: نباید چون دشمن داریم در دنیا ماجراجویانه عمل کنیم و مواضع و حرف هایی بزنیم که ریشه در اصل انقلاب و اسلام نداشته باشد و هزینه‌های زیادی به بار بیاورد.
رئیس‌جمهور سابق کشورمان سپس به دستگیری سرکرده گروهک تروریستی ریگی اشاره کرد و افزود: نیروهای امنیتی و اطلاعاتی کار بزرگی انجام دادند و کسی که مرتکب جنایت‌های بزرگی شده بود را با قدرت و تدبیر دستگیر کردند که امیدوارم این دستگیری بتواند بسیاری از مشکلاتی که هست را کشف کند و ریشه آن را بخشکاند.

وی با تاکید بر اینکه «ترور و تروریسم به هر صورتی محکوم است»، اظهار داشت: تروریست باید جواب جنایت‌های خودش را بدهد و این کار بزرگ هدیه ارزنده‌ای به ملت ایران و همه کسانی که دلشان برای ایران می‌تپد و می‌سوزد بود.

رئیس بنیاد باران تصریح کرد: باید در مقابل دشمنان هوشیار بود و مطمئن باشید دشمن دلش برای ما نمی سوزد؛ ما اگر هم مشکلی داریم مشکلات را خودمان حل خواهیم کرد نه اینکه ببینیم دیگران چه تصمیمی برای ما می‌گیرند.

وی یادآور شد: هنر حکومت این است که در عین پایبندی به اصول و تامین مصالح، دفع شر و مشکلات هم بکند؛ تنش زایی آسان و تنش‌زدایی در دنیا مشکل است و تدبیر، فکر و شجاعت می‌خواهد که باید حکومت نیز در این زمینه گام‌های خودش را بردارد.

خاتمی در ادامه سخنانش گفت: این دشمن بیرونی است، ولی باید هوشیار باشیم که دشمن درونی هم هست و توجه به این دشمن بسیار مهم است و از جمله مهمترین آنها رفتارها و شیوه‌هایی است که سبب دلزدگی مردم شود.

رئیس‌جمهور سابق کشورمان با بیان اینکه «ما دلمان برای انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی می‌سوزد»، اظهار داشت: این نظام جمهوری اسلامی چه خصوصیاتی دارد؟ آیا همه ما می‌کوشیم که به آن خصوصیات و امتیازات پای بند باشیم یا نه؟ اتفاقا اصلاحات هم اینجا معنا پیدا می‌کند، حفظ و دلبستگی به نظام ایجاب می‌کند اگر مشکلاتی در این زمینه هست خیرخواهانه درصدد شناخت و رفع آنها باشیم.

رئیس بنیاد باران خطاب به دانشجویان پیرو خط امام(ره)گفت: بروید و از کسانی که سیلی خورده نظام گذشته هستند و عشق به امام داشته‌اند بپرسید بین خود و خدای بزرگ، وجدانتان را حاکم کنید، آیا آن چیزی که در متن جامعه می‌گذرد همانی است که ما می‌خواستیم یا مشکلاتی در این زمینه وجود دارد؟

رئیس دولت اصلاحات افزود: بپرسید آیا این دستگیری‌ها، تهمت زدن‌ها، افزایش کینه‌ها، هزینه‌های ملت را بالا بردن و این روش‌هاو رفتارهایی که وجود دارد همانی است که انقلاب و سرداران و سربازان انقلاب می خواستند ؟ اگر نیست وجدان حکم می کند همه دست به دست هم دهیم تا وضع بهبود یابد و برگردیم به همان معیارها.

وی یادآور شد: انقلاب، جمهوری اسلامی را مطرح کرد و مردم هم به آن رای دادند؛ جمهوری اسلامی لوازمی دارد که باید آنها را مورد توجه قرار داد و اولین مساله این است که مبنا و پایه این نظام رضایت مردم است.

رئیس بنیاد باران با طرح این سئوال که «چه اراده‌ای حق دارد و می‌تواند اعمال قدرت و حکومت کند؟»، گفت: امروز همه می‌گویند هر نهاد و اراده‌ای باید مبتنی بر رضایت مردم باشد و ما افتخار می‌کنیم این رضایت که اصل حکومت است در متن دینمان و به خصوص در سیره و منش پیامبر اکرم(ص) و امیرالمومنین به وضوح به چشم می‌خورد.

وی همچنین اظهار داشت: اصطلاحی در فقه است و آن بسط ید است، یعنی اگر معصوم امکان قدرت نداشته باشد، حق دارد قدرت را اعمال کند یعنی شایستگی‌اش را دارد اما شرط اعمال این شایستگی چیست؟ بسط ید فقط قدرت مادی و نظامی امنیتی داشتن نیست، بسط ید یعنی رضایت مردم، یعنی اگر مردم خواستند. علی (ع) هم با همه شایستگی‌هایی دارد اعمال حق می‌کند و اگر مردم نخواستند کنار می‌کشد و چیزی را بر مردم تحمیل نمی‌کند با اینکه شایسته ترین انسان برای حکومت است و این شایستگی را خدا و رسول او نیز تایید و اعلام کرده‌اند.

وی یادآور شد: امام هم در زمان ترمیم قانون اساسی جمله روشنی فرموند که لازم نیست رهبر مرجع باشد، مجتهد، مدبر و مدیر و عادل باشد، کافی است چون این مجتهد ولو مرجع و اعلم نیست، چون منتخب خبرگان مردم است و مردم به خبرگان رای داده‌اند و قهرا مورد رضایت و قبول مردم است و در نتیجه حکم او نافذ است و این مساله روشن است.

رئیس‌جمهور سابق کشورمان با تاکید بر اینکه «در جمهوری اسلامی رضایت مردم امری مهم و واقعی است»، گفت: اگر مردم رضایت نداشته باشند بسط ید نیست، اگر دیدیم رضایت مردم لطمه دیده است وظیفه شرعی ماست که به دنبال آن برویم و ببینیم کجای کار عیب داشته که این رضایت لطمه دیده است و حداقلش این است برای جلب رضایت و اقناع آنها اقدام کنیم. اگر اقداماتی انجام دهیم که نه تنها این رضایت ایجاد نشد، بلکه بدبینی و فاصله‌ها زیادتر شد بدین معناست که ما طبق معیارهایی که داریم و بر اساس آن جمهوری اسلامی، کار نکرده‌ایم.

وی در ادامه اظهار داشت: اخلاقی بودن حکومت از مهمترین وجوهی است که ما معتقدیم در جمهوری اسلامی باید وجود داشته باشد، امری که در دنیای امروز فقدان آن منشا مشکلات بزرگی شده است.

خاتمی اضافه کرد: از مهمترین معیارهایی که در اسلام وجود دارد مساله اخلاق است، اینکه آیا رفتار و سیاست‌های حکومت، اخلاقی است؟ یا خیر، معیاری است که باید نقد شود، علی (ع) می‌فرماید " ما ظفر من ظفر الاثم به .الغالب بالشر المغلوب"کسی که اثم و گناه و انحراف و بداخلاقی بر او غلبه پیدا کرده پیروز نیست، کسی که از طریق شر، زور و ناروایی غلبه پیدا کند او مغلوب است.

رئیس موسسه بین‌المللی گفتگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها تاکید کرد: امروز عملا در همه حکومت‌ها هدف وسیله را توجیه می‌کند، نباید گفت هر کس با یک جریان و یک فکر نیست دشمن است و بعد هم با دشمن همه کار می‌توان کرد! این روش‌ها غلط است، اگر این طور باشد ما از مسیر جمهوری اسلامی خارج شده‌ایم.

وی با بیان اینکه «برای اینکه این اشتباهات نباشد باید آزادی باشد و باید بتوان حرف زد»، اظهار داشت: ملاک نقد چیست؟ امروز چه از طریق تریبون‌های رسمی و غیررسمی چه موافقان دولت و چه مخالفان آن آیا معیارهایی که امیرالمومنین فرمودند، رعایت می‌کنند؟ آیا حق را با افراد و گروهها می سنجیم یا افراد و رفتارها را با حق؟

رئیس‌جمهور سابق کشورمان تصریح کرد: حکومت باید مظهر اخلاق باشد، این همه تعبیر نسبت به افرادی که با یک حادثه خاص مخالف بودند و نسبت به مسائلی اعتراض داشتند به کار می‌برند و بر اساس آن، این همه فشار نسبت به افراد سالم و خوب می‌آورند، آیا اینها همان معیاریست که اسلام می‌خواست و ما می‌خواستیم؟ ما باید این مسائل را نقد کنیم و حکومت باید اجازه دهد این نقد وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: این نقد باید در معرض نظر مردم باشد و آنچه مردم می خواهند باید مبنا قرار بگیرد، یعنی داوری مردم مورد احترام قرار گیرد؛نه اینکه راهها به سوی بخش عظیم جامعه که اهل فکرند و دلسوز، بسته شود و توجهی به مشکلاتی که سبب بحران و اعتراض شده، نشود و در جامعه کدورت تقویت شود و دل‌های بخش‌های بیشتری از جامعه از حکومت و نظام دورتر شود و زمینه برای آن تقویت شود تا کسانی که اصل را نمی‌خواهند میدان‌دار شوند. وقتی فضا باز شد بحث شود که آیا سیاست‌های اقتصادی، رفتارهای امنیتی نظامی و سیاست خارجی و امور دیگر به نفع کشور است؟ که البته همین نقدها سبب می‌شود رفتارهای غلط مهارشود، وقتی نقد نباشد، طبعا رفتار غلط تشدید می‌شود و جامعه مشکل پیدا خواهد کرد.

رئیس دولت اصلاحات افزود: چارچوب حرکتی که ما قبول داریم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است البته اولا پیاده شدن همه قانون اساسی و ثانیا درست پیاده شدن آن است. امام، قانون اساسی و عقل هم می‌گوید میزان رای مردم است، میزان رای مردم است یعنی انتخابات باید سالم و بدون حرف و حدیث باشد.

خاتمی در بخش پایانی سخنانش تصریح کرد: ما هم فضایی را ایجاد کنیم که همه به سرنوشت کشور و مصلحت جامعه و سربلندی ایران بیاندیشیم و همه متوجه دشمن اصلی باشیم، چه دشمنی که در درون ماست شامل هوای نفس، بداخلاقی‌ها، انحراف از اصول و معیارها که دشمن‌های خودمان است و چه دشمن خارجی که می‌خواهند به کشور و نظام لطمه بزند.

وی افزود: امروز همه باید در کنار همدیگر، دلمان برای ایران و اسلام و انقلاب بسوزد؛ برای مردم و حقوق مردم و بپرسیم الان در پس مسائل سیاسی وضع زندگی مردم چگونه است؟منابع چگونه مصرف شد؟ ما در دنیا در چه وضعیتی هستیم؟

رئیس‌جمهور سابق کشورمان با بیان اینکه «ما هر چه داریم، چه قدرت، چه امکانات اقتصادی، علمی، تبلیغاتی و نظامی- امنیتی همه را از مردم بدست آورده‌ایم»، اظهار داشت: ما امانت‌دار مردم هستیم، نمی‌شود هیچ کدام از اینها را علیه مردم بکار برد، این خلاف امانت‌داری است که باید به آن توجه لازم را داشت. چرا صدا و سیمای ما باید فقط القاکننده یک جریان محدود فکری باشد؟ جریانی که بنده معتقدم خیلی از مشکلاتی که در کشور است ناشی از ذهنیت‌ها، رفتارها و سیاست‌های آنهاست . چرا باید آزادی های اساسی که به صراحت در قانون اساسی مشخص شده است محدود شود؟

وی یادآور شد:هر تهمتی به اصلاح‌طلبان و چهره‌ها و دلسوزان انقلاب می‌زنند و حتی امکان این وجود ندارد که افرادی که مورد توهین و تهمت قرار گرفته‌اند بتوانند از خود دفاع کنند؟ در حالی‌که رسانه ملی باید در اختیار همه افکار و اندیشه‌هایی که در چارچوب نظام قرارگرفته‌اند، باشد.

رئیس‌ دولت اصلاحات افزود:ما همه حرفمان این بوده و هست که باید برای حکومت الگو بسازیم و البته الگو این است که به برکت اسلام، محور و مدار مردمند، میزان رای ملت است، حکومت هیچ هویتی جز اینکه برآمده از رای مردم است ندارد و در مقابل مردم مسئول است و الگو نیست که علاوه بر تامین عزت آزادی و حرمت مردم و استقرار عدالت همه جانبه در آن معیارهای الهی به خصوص اخلاق و عدالت رعایت می شود.

رئیس بنیاد باران یادآور شد:جمهوری ما اسلامی است، یعنی آن عنصر مفقودی که سبب مشکلاتی برای بشر شده است یعنی عرفان، معنویت، اخلاق و عدالت که در دنیا نیست را می‌خواهیم در کنار جمهوریت داشته باشیم.

وی ادامه داد: اگر کاری کردیم که لااقل در ذهن بخشی از جامعه این تلقی وجود داشت که نه رای مردم محترم نیست و معیارها رعایت نمی‌شود، ما حق داریم بگوییم هم جمهوریت و هم اسلامیت لطمه می‌بیند. ما دفاع از جمهوریت و اسلامیت می‌کنیم.
رئیس‌جمهور سابق کشورمان تاکید کرد: ما و شما جوان‌ها نباید از این مسائل کوتاه بیائیم و هرچه هم عده‌ای بر سر ما زدند نباید دست بکشیم و باید حداکثر تلاش خود را برای اقناع طرف به کار ببریم تا این انحرافات اصلاح شود و جمهوری اسلامی همانی شود که برایش انقلاب کردیم.

رئیس بنیاد باران یادآور شد: متاسفانه گروههای تندی در جامعه هستند که به هیچ‌وجه حاضر نیستند تفاهمی در درون جامعه انجام بگیرد و این خشونت‌ها تبدیل به رحمت شود و همه نیروها در کنار هم قرار گیرند.

سیدمحمد خاتمی خاطر نشان کرد:«من معتقدم اگر فشارها رفع شود، کسانی که در بند هستند آزاد شوند، برخوردها طبق موازین قانونی و شرعی باشد، آزادی‌های اساسی و قانونی تامین شود، فضای امنیتی به فضای سیاسی مبدل گردد و به خصوص مردم احساس کنند که نسبت به انتخابات آزاد و سالم و ساز و کارهای آن و اجراء درستش حساسیت هست و به فکر آن هستند فضای جامعه تغییر مثبتی خواهد یافت و بسیاری از مشکلات مرتفع خواهد شد.

border="0" ALT="Google" align="absmiddle">

دساعت وسخن باامام زمان