خاطرات وتجربیات جوانی
شنبه 15 اسفند‌ماه سال 1388
تاکید سیدمحمد خاتمی بر مهار خشونت گرایان


سیدمحمد خاتمی، رییس جمهور پیشین ایران گفت: کلمه صلح از دل‌انگیزترین و احساس‌برانگیزترین کلماتی است که وجود دارد اما متاسفانه درواقعیت تاریخ؛ کمتر نشانی از صلح می‌بینیم.

به گزارش ایلنا، خاتمی که در در مراسم اعطاء جایزه محیط زیستی محمدتقی ابتکار حضور یافته بود‏، در این‌باره توضیح داد: هم در رابطه‌ای که میان حکومت ها و مردم برقرار است و هم در عرصه‌های جهانی و روابط بین‌الملل از صلح، کمتر نشان می بینیم و اگر آرامشی هم در جهان وجود دارد تحت سایه زور، سلاح و ارعاب است در حالی که صلح مسلح، صلح نیست.

وی گفت: این امر تحمیلی یعنی جنگ و ستیز در طول تاریخ همواره وجود داشته است اما بدتر و نگران‌کننده‌تر و تکان‌دهنده‌تر؛مطلبی است که تحت عنوان جنگ بین تمدن‌ها در سال‌های پایانی قرن 20 مطرح شده است اما واقعیت این است که اگر دریافت درستی از تاریخ داشته باشیم به این نتیجه می‌رسیم که بین تمدن‌ها جنگ نبوده است.

خاتمی توضیح داد: جنگ‌ها همواره جنبه سیاسی و اقتصادی داشته و ناشی ازاستیلا‌طلبی، قدرت‌خواهی و خودخواهی انسان‌ها بوده است ولی حتی در حین وقوع جنگ‌ها، تمدن‌ها به صورت شگفت‌انگیزی به تبادل و تعامل با یکدیگر پرداخته اند مصداق آن نیز تاثیرات فرهنگی است که ایران از رم و یونان گرفته و برعکس آن تاثیراتی که رومیان از فرهنگ و تمدن ایرانی پذیرفته‌اند.

رئیس بنیاد باران گفت: تاریخ نشان داده است که در زمان وقوع جنگ‌ها سیاستمداران با هم می‌جنگند و نمایندگان فرهنگ و تمدن با هم به تبادل نظر می‌پردازند.

وی ادامه داد: وقتی جنگ‌های صلیبی بر دنیای اسلام تحمیل شد، تمدن اسلامی تاثیر فوق‌العاده‌ای بر کشورهای غربی گذاشت به ‌طوری‌که می‌توان گفت یکی از عوامل مهم پیدایش تمدن جدید، آشنایی غرب با دنیای شگفت‌انگیز تمدن اسلامی بوده است بنابراین می‌توان این‌گونه تعبیر کرد که در زیر لایه جنگ‌ها و خونریزی‌ها فرهنگ ها و تمدن‌ها با هم تعامل و یکدیگر را تقویت می‌کنند.

سید محمد خاتمی گفت: وقتی در طول تاریخ تمدنی زاده می‌شود می‌توان مطمئن بود این تمدن جدید با بهره‌گیری از تمدن‌های گذشته به وجود آمده است زیرا تمدن‌ها به‌طور مداوم در حال بده‌ بستان هستند.

رئیس بنیاد باران گفت: به جای اینکه به نظریه‌پردازی و خیال‌پردازی بپردازیم باید به این مسئله توجه کنیم که نیاز مبرم و نیاز اول بشریت صلح است که متاسفانه در حال حاضر خیلی از آن دور شده‌ایم. این دوری از صلح هم در صحنه‌های ملی (که آشتی، محبت، رحمت و احترام به یکدیگر و پذیرش همزیستی و همکاری برای پیشبرد جامعه را می‌طلبد) مورد نیاز است و هم در عرصه‌های بین‌المللی که همواره سلطه‌طلبی، لشکرکشی، تحریم و فشار را شاهد بوده‌ایم.

خاتمی تصریح کرد: خیرخواهان بشر باید به دنبال ترویج صلح باشند و خشونت‌گرایان را چه در عرصه‌های ملی و چه در عرصه‌های بین‌المللی به هر صورتی که می‌توانند مهار کنند زیرا بشر فقط در سایه صلح می‌تواند معنای زندگی را درک کند.

خاتمی گفت: صلح فقط، صلح میان انسان‌ها نیست بلکه صلح با طبیعت نیز مسئله مهمی است که امروز علاوه بر ستیز انسان‌ها با یکدیگر شاهد آن هستیم و ستیز انسان با طبیعت باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی شده است.

او با بیان اینکه یک صلح‌طلب واقعی علاوه‌بر صلح میان انسان‌ها و ملت‌ها باید به فکر صلح انسان و طبیعت هم باشد، ادامه داد: وقتی انسان محور و مدار عالم و آدم تصور می شود، این پندار شکل می گیرد که انسان همه کاره هستی است و تنها ابزار او عقل خودبنیادش است، آن‌وقت وضعیتی پیش می‌آید که مهمترین مسئله انسان در عرصه زندگی طبیعی مسئله محیط زیست و مهمترین مسئله در عرصه امور انسانی استعمار و استیلای قدرت‌های بزرگ می‌شود.

خاتمی گفت: اگر نوع نگاه انسان تغییر کند آنگاه نوع تعامل انسان با طبیعت تغییر می‌کند و به جای درگیری با طبیعت و پیدایش مسائل زیست محیطی شاهد یک زندگی آرام خواهیم بود و دیگر محیط زندگی انسان‌ها محیطی تنگ و تاریک نیست.

وی ادامه داد: دوری از خدا، فراموش‌کردن خود، از خودبیگانگی، از یاد بردن عظمت هستی، و خود را فاعل مایشاء دانستن و مبنای کار را هوی و هوس قرار دادن سبب شده است زندگی امروز بر انسان تنگ شود.

رئیس بنیاد باران تاکید کرد: فراموشی خدا مسئله بسیار مصیبت‌باری است و مصیبت‌بارتر از آن این است که ما اهداف شیطانی و راه و رسم غیر انسانی خود را به نام خدا و به نام مقدسات بر مردم تحمیل کنیم.

خاتمی گفت: اگر کل جهان را تجلی‌گاه حکمت مطلق، عقل مطلق، مهربانی مطلق و عدل مطلق یعنی خداوند بدانیم و هر چیزی را نشانی از آیتی از خدا در نظر بگیریم جور دیگری رفتار خواهیم کرد.

او سپس از استاد تقی ابتکار یاد کرد و گفت: پس از گذشت سال‌ها هنوز جای خالی این استاد فرزانه در جامعه و دل‌ها احساس می‌شود انسان بزرگواری که قهرمان صلح با طبیعت بود.

رئیس بنیاد باران گفت: مرحوم استاد تقی ابتکار انسانی مومن، نوعدوست و دارای دغدغه‌هائی نسبت به محیط زیست و زندگی سالم انسان بود و اکنون فرزند برومندش خانم دکتر معصومه ابتکار که به حق عنوان قهرمان زمین را یافته است؛می‌تواند جانشین مناسبی برای ادامه راه پدر باشد.همچنان‌که تاکنون نیز آثار و برکات زیادی داشته است.

border="0" ALT="Google" align="absmiddle">

دساعت وسخن باامام زمان