خاطرات وتجربیات جوانی
شنبه 15 اسفند‌ماه سال 1388
جرم پخش اکلیل وسرنگ مانند توزیع تریاک است
مرتضی طلایی، عضو شورای اسلامی شهر تهران در یادداشتی در «تهران امروز» نوشت:

تشکیل ستاد ساماندهی چهارشنبه آخر سال طی سال الزامی است. اگر کسی اکلیل و سرنگ به دست جوانان می‌دهد، جرمش مساوی پخش تریاک و هروئین است و باید این افراد را در وسط شهر مجازات کنیم. راه برون‌رفت بسیاری از معضلات و آسیب‌ها این است که از دریچه فرهنگ برای حل مسائل و راهکارها استفاده کنیم. وقتی صحبت از توسعه اجتماعی می‌کنیم به اهمیت این نکته پی می‌بریم که باید برای چالش‌های پیش‌رو و چالش‌های مربوط به توسعه از توسعه فرهنگی به عنوان حلال مشکلات استفاده کنیم. اگر بپذیریم که برای پیشرفت کشور و اداره عالمانه آن باید گزینه‌ای را انتخاب کنیم، نباید از مقوله پیش‌نیاز توسعه که فرهنگ است، غفلت کنیم.

باید فرهنگ توسعه ایجاد شود هر چند که در حال حاضر در سطح منابع نظری و مفهومی تعریف چندانی از این مقوله نداریم. آگاهی و توانمندی جامعه را باید بالا ببریم و جامعه‌ای دانا ایجاد کنیم، دانایی توانایی می‌آورد. در حال حاضر به دلیل نبود فرهنگ توسعه برخی از تکنولوژی‌ها را داریم که بلای جانمان شده است.

در حالی که فرهنگ توسعه ایجاد نشده است باید برای مشکلات اجتماعی فارغ از مسائل سطحی، کوتاه‌مدت و مقطعی که ممکن است در جامعه وجود داشته باشد برای آن راهکار پیدا کنیم و نباید تابع جو بوده و جوزده شویم.

در این پدیده با وندالیسم روبه‌رو می‌شویم. متاسفانه در سالیان اخیر این سنت تغییر ماهیت داده و به یک چالش تبدیل شده است.
تا قبل از جنگ جهانی دوم که نگاه می‌کنیم شاهد روش‌های حکومتی، نظامی و جنبه سخت‌افزاری مسائل هستیم و رویکرد اقتصادی و نظامی مولفه‌های اصلی ایجاد امنیت بوده اما در جوامع در حال گذر پس از جنگ جهانی توسعه امنیت سخت‌افزاری نبوده و نرم‌افزاری و مغزافزاری می‌شود. امنیت همان توسعه است و بدون توسعه امنیت وجود ندارد. متدها برای حفظ امنیت در کشور‌ نیاز به باز‌نگری دارد و از نظر اجتماعی دچار تعارضات و چندپارگی فرهنگی هستیم. حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب به بحث جوانان توجه داشته‌اند اما کمتر در گفتار مسئولان شاهد این موضوع هستیم. به علت غفلت مسئولان است که شاهد بسیاری از چالش‌های اجتماعی و معضلات پدید آمده در چهارشنبه‌سوری هستیم.

می‌توانیم با رویکرد مطلوب و نگاه درست چهارشنبه آخر سال را مانند یک جشن تاریخی برگزار کنیم و برای این مناسبات برای نیازمندان پول جمع کنیم، آن وقت می‌توانیم به این روز افتخار کنیم. اگر رویکردمان را تنظیم و هدایت کنیم، می‌تواند سبب تقویت هویت ملی و افزایش نشاط جامعه شود.
نشاط و شادی در میان جوانان مخالف تعالیم اسلامی نیست بلکه نیاز جوانان است. با توجه به اینکه چالش‌های چهارشنبه‌سوری می‌تواند به یک فرصت برای تقویت هویت ملی تبدیل شود اما نگران هستیم از اینکه چهارشنبه‌سوری در حال پیوند خوردن با وندالیسم است بنابراین باید هوشمندانه برای این موضوع برنامه‌ریزی کنیم.

باید در راستای هویت اصلی این جشن تلاش کنیم و این جشن فقط به عنوان ابزاری جهت افزایش روحیه شادی و نشاط اجتماعی تبدیل شود. باید با رویکرد نرم‌افزارانه به طرح راهکار بپردازیم. عضو شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: اگر بپذیریم این مناسبت با شعائر مذهبی ما مغایرت ندارد باید پیامدهای منفی آن را حذف کنیم. از سوی دیگر، تشکیل دائمی ستاد ساماندهی چهارشنبه الزامی است. این ستاد در حال حاضر وجود دارد ولی فقط در روزهای پایانی سال فعال است اما باید این ستاد در طول سال فعال شود. باید مکان مناسب مانند پارک‌ها و استادیوم برای برگزاری این جشن ایجاد کنیم.

زمانی که رئیس پلیس بودم، افرادی که مواد محترقه و خطرناک می‌فروختند را به اشد مجازات می‌رساندیم. این افراد تا آخر عید مهمان ما بودند. اگر کسی اکلیل و سرنگ به دست جوانان می‌دهد، جرمش مساوی با پخش تریاک و هروئین است و باید این افراد را در وسط شهر مجازات کنیم.

در گذشته زمانی که رئیس پلیس تهران بزرگ بودم،‌حوادثی که در روز چهارشنبه آخر سال اتفاق می‌افتاد به مراتب بسیار زیادتر از چند سال اخیر بود. علت هم عدم اطلاع رسانی و فرهنگ سازی منسجم توسط سازمان های مسئول و متولی بود.هر چند نیروی انتظامی هشدارهای لازم را در این خصوص به شهروندان گوش‌زد می کرد اما باز آمار حوادث بالا بود ولی در چند سال اخیر برنامه‌ریزی‌های منسجم در مدیریت شهر تهران باعث شد تا شاهد کاهش آمار تلفات و حوادث ناگوار در آیین چهارشنبه سوری باشیم.

همکاری سازمان آموزش‌وپرورش از یکسو و همکاری قابل تقدیر رسانه‌های گروهی به ویژه مطبوعات و تلویزیون از سوی دیگر باعث شد تا شهروندان تهرانی در هر یک از رده های سنی از انجام کارهای خطرناک در این روز پرهیز کنند. مساله بعدی در این رابطه حضور موثر نیروی انتظامی برای جمع‌آوری مواد منفجره و محترقه غیر مجاز و دستگیری عوامل فروش این مواد در سطح شهر به ویژه مقابل در مدارس است که در این زمینه نیز اقدامات پیشگیری نیروی انتظامی قابل تقدیر است.http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=88875

border="0" ALT="Google" align="absmiddle">

دساعت وسخن باامام زمان