خاطرات وتجربیات جوانی
یکشنبه 26 اردیبهشت‌ماه سال 1389
موضعگیری جدید موسوی

جامعه با شما همدرد است
میرحسین موسوی صبح چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه، در دیدار با جمعی از جوانان آزاد شده از زندان و همچنین خانواده‌ های تعدادی از زندانیان سیاسی، ضمن اشاره به سختی ها و مصائبی که متحمل شده اند، خطاب به آنها خاطرنشان کرد "در میان جامعه، با شما نوعی همدردی وجود دارد و با توجه به آنچه بر شما گذشته و بر خانواده های زندانیان رفته، مقوله ای دیگر نیز هست و آن نگاهی است که محیط بر تمام این اتفاقات است و فی الواقع از چشم خداوند این مسائل پنهان نمی ماند."


باید در جهت آگاهی حوزه عمومی تلاش کنیم
به گزارش منابع خبری جرس، میرحسین موسوی همچنین خطاب به زندانیانِ اخیرا آزاد شده و خانواده های زندانیان گفت "ما وظیفه داریم از طریق آگاهی بخشی، اولا افکار عمومی را متوجه مسائل اصلی جامعه کنیم و همچنین توجه و حساسیت ملت را به سمت حمایت از کسانی معطوف نماییم که سختی های زیادی در این مسیر متحمل شده اند و بطور کلی باید حمایت حوزه عمومی را به این پشتیبانی و حمایت معطوف سازیم ."

 

وی این عمل را سبب تقویت و روحیه بخشی به جنبش سبز دانست و تاکید کرد "ما فقط و فقط در سایۀ آگاهی است که می توانیم آیندۀ جنبش را بسازیم و برای آن آینده ای متصور شویم."


بدون نگاه به ایدئولوژی افراد باید از حق دفاع کنیم
میرحسین موسوی همچنین تصریح کرد "ما بدون نگاه به ایدئولوژی افراد و بدون توجه به طرز فکر آدمها و حتی وابستگیِ جمعیتی و حزبیِ آنها، باید از حقشان دفاع کنیم و روبروی ظلم و ستم ایستادگی نماییم و لزوما هم نباید همفکر و هم عقیده او باشیم. و اگر این مسئله در جامعۀ ما نهادینه شود، ما گامی بسیار بزرگ به جلو برداشته ایم . "


امروز در زندان ها شکنجه هست، اعتراف‌گیری هست
موسوی همچنین در ضرورت طرفداری از حق تاکید کرد: "مجرم‌ترین افراد (حتی خطرناک ترین بزهکاران یک جامعه) نیز دارای کرامت انسانی‌ هستند و باید در حد جرمی که مرتکب شده‌اند، مجازات شوند و نباید خانواده و حیثیت آنها مورد حمله قرار بگیرد چرا که در این صورت به حقوق او تجاوز شده است."

وی سپس خطاب به خانواده‌های زندانیان گفت: "این اتفاقی است که متاسفانه امروز در کشور ما رخ می‌دهد. الان برادران و عزیزان شما بی‌گناه در زندان‌ هستند. چرا که ادعاهایی نامعقول نداشته اند، اما بازداشت شدند. مساله در این جا خاتمه پیدا نمی‌کند. چرا که رفتار با آن‌ها حتی در چارچوب اتهامی که بر آن‌ها وارد می‌کنند هم نیست. شکنجه هست، اعتراف گیری هست و در بیرون هم تعرض به خانواده‌ها هست. این حق خانواده است که بدانند فرزندانشان، عزیزشان در کجا زندانی است و الان چه شرایطی دارد، اما این حق او مورد تعرض است."

موسوی با اظهار تاسف از شرایط فعلی کشور افزود: "این اتفاقات نشان می‌دهد که گروهی تا چه حد در جامعه متوسل به خشونت طلبی شده اند آن هم برای رسیدن به منافعی خاص."


از همین جا می توانیم مشکلات نظام را ببینیم و ریشه یابی کنیم
موسوی ضمن اشاره به خبر صدور ویزا برای مادران سه آمریکایی بازداشتی در زندان اوین گفت: "صدور ویزا و اجازه دیدار برای مادران این سه نفر کار بسیار خوبی است و این حق مادران است و ما هم با این کار موافق هستیم، اما مشکل این جا است که آیا این حق برای مادران ایرانی هم در نظر گرفته می‌شود؟ مادر در هر جایی که باشد مادر است و حق دارد اجازه‌ دیدار با فرزندش را داشته باشد، اما سوال این است که آیا همان تصمیمی که برای مادران آمریکایی گرفتند، برای مادران ایرانی هم می گیرند؟ آیا همان احترام و حقی را که برای آنان قائل می‌شوند برای زنان و مادران و خواهران ایرانی هم قائل خواهند شد؟ "

موسوی تبیین و بررسی دقیق چنین مساله‌ای را بسیار مهم دانست و افزود: "همین مساله اگر خوب از نظر حقوقی و ارزشهای انسانی شکافته و بررسی شود، می‌توانیم به جایی برسیم که ببنیم مشکلات نظام در کجاها نهفته است وعلت عدم پیشرفت ما در زمینه‌های مختلف چیست. چرا که تمام موارد به دنبال هم و مرتبط با یکدیگر هستند."

میرحسین در اینجا خاطرنشان کرد "همیشه برای شناختنِ مشکلات یک نظام، لازم نیست که حتما تمام موارد و مسائل را کنار هم بگذاریم تا نتیجه گیری کلانی کنیم، بلکه شناختن همین نوع مشکلات و شکافتن برخی مسائل عادی و روزمره نیز، می تواند ما را با این مواجه کند که این نظام با چه مشکلاتی روبرو است."
وی مسئلۀ برخورد با خانواده های زندانیان و برخوردهای صورت گرفته با زنان جامعه را، از همین نمونه ها ارزیابی کرد.

موسوی همچنین نقش زنان و مادران طی یک سال اخیر را مورد قرار داد و گفت: "در یک سال گذشته نقش زنان و مادران در نگاه به مسائل اساسی کشور بسیار بالا بوده است."


مطالبات مردم با تجزیه و تحلیل تغییر کرد و گسترش یافت
میرحسین موسوی در ادامه سخنان خود، به پرسشی پیرامون اینکه "آیا اهداف 22 خرداد تغییری کرده" اشاره کرد و گفت: " اهداف اولیۀ جنبش ناشی از مسئله‌ای بود که در آن زمان اتفاق افتاده بود و مردم برای پس گرفتن رای خود به صحنه آمدند. وقتی با آن‌ها برخورد شد و مردم مسائل را شکافتند و بررسی کردند، متوجه شدند که این مسائل با مواردی دیگر ارتباط دارد و مطالبات مردم، نه به حالت تصادفی و یا عصبانیت، بلکه به دلیل تجزیه و تحلیل‌هایی که در جامعه اتفاق افتاد، گسترش پیدا کرد."

وی ادامه داد: "مردم متوجه شدند که اشکالاتی در جامعه وجود دارد که یکی از این اشکالات، باعث شده تا به خیابان‌ها بیایند و یکی شوند. برای اجماع نسبی این جمع عظیم مردم، اجرای بدون تنازل قانون اساسی را مطرح کردیم که تعداد زیادی بتوانند با هم یکی شوند."


قانون اساسی وحی مُنزَل نیست
موسوی، با اظهار تاسف از اجرای ناقص و سلیقه‌ای قانون اساسی در این چند سال گفت: "البته متعاقب ایجاد بحث پیرامون اجرای قانون اساسی، مسئله ای مطرح گردیده مبنی براینکه قانون اساسی وحی مُنزل نیست و مردم حق دارند در آینده هم، همین قانون را دگرگون کنند و مطابق با شرایط، به سمت آنچه که می خواهند، آنرا تغییر دهند ."

وی همچنین تصریح کرد "اما در موقعیت فعلی و در مسیر حرکت جنبش، بخشی از مطالبات را مطابق با قانون اساسی موجود، می توانیم مرتب تر و با پشتوانه بیشتری عنوان کنیم و بعدها بتدریج خواهیم توانست آنرا نیز با همان مکانیسمی که در خودِ آن است، تغییرش دهیم."
موسوی افزود "مردم به قانون اساسی رای دادند که کامل اجرا شود و حقوقشان در آن رعایت شود، نه این که بخش‌هایی مثل آزادی ها به کل نادیده گرفته شوند و بخشی از قانون را دید و باقی را نادیده گرفت. این کار بی‌معنا کردن کل قانون اساسی است."


برای آزادی انقلاب شد
میرحسین موسوی در ادامه با ذکر خاطره ای از اوایل انقلاب که مردم در تظاهرات و اجتماعات شعار می دادند "در بهار آزادی جای شهدا خالی"، خاطرنشان کرد مردم برای بدست آوردن آزادی و این ارزش بنیادین، انقلاب کرده، شهید شده و جان باختند.

وی تاکید نمود بنظر من همان مشکلات اول انقلاب را نیز با ادامه فضای باز سیاسی و دادن آزادی ها می شد حل کرد.


بنظرتان این رسانه ملی است؟
موسوی با بیان اینکه " نمی توان گفت که قانون اساسی را داشته باشیم، اما آزادی ها محدود شود، روزنامه ها توقیف شوند و کسی هم رسانه ای برای ابراز عقیده نداشته باشد"، عملکرد یکسویه صدا و سیمای جمهوری اسلامی را شدیدا مورد انتقاد قرار داده و گفت: بنظر شما شبکه های تلویزیونی که اکنون هست، ملی می باشند؟ ملت می تواند در آن ابراز عقیده کند؟ اینهمه تهمت هایی که در آن زده می شود و آزادی بیان برای اشخاصی که متعلق به جریانات خاصی هستند، نشان دهندۀ تک صدایی بودن این رسانه است که نتیجتا ملی نمی باشد.

میرحسین موسوی به مطالبات اول انقلاب مبنی بر فراگیر بودن و ملی بودن رادیو و تلویزیون اشاره کرد و مناظره های اول انقلاب که میان گروهها و طیف های سیاسی کشور انجام می شد را مثال زد و آنرا نشانۀ آستانه تحمل و برابری و آزادی دانست و سخنی از شهید بهشتی را بازگو کرد که در جواب انتقادات پیرامون حضورش در مناظره ها گفته بود "اتفاقا ما انقلاب کرده ایم که همه اینگونه کنار هم بنشینند و برابر و آزاد سخن بگویند و ما اگر قوی هستیم، باید در مناظره ها و گفتگوها از خودمان دفاع کنیم وگرنه اگر نتوانیم از خودمان در گفتگو دفاع کنیم، آنها برنده خواهند شد."


تروریسم در هر شکل محکوم است
وی در ادامه تاکید کرد: "حرکت جنبش سبز حرکتی مسالمت‌آمیز است، دنبال خشونت نیست و با گذشت یک‌سال از پا گرفتن این جنبش، می‌توان قضاوت کرد که ثابت قدم بودن جنبش سبز در عدم خشونت تا چه اندازه مهم است. این جنبش با خشونت از ابتدا مخالف بود؛ چرا که جنبشی اجتماعی، عمیق و گسترده است."

موسوی همچنین با اشاره به اینکه جنبش سبز با کلام و منطق پیش می‌رود اعلام کرد: "ما از آغاز نه اسلحه داشتیم و نه می‌خواهیم که داشته باشیم. ما با کلام به میدان آمدیم و برای دفاع از حق آمدیم و با شعار رای من کجاست وارد شدیم. ما با منطق آمده‌ایم و هر چقدر روی منطق بایستیم، وزنه را به سمت جنبش سنگین‌تر می‌کنیم. سرمایه‌ای که ما داریم ایستادگی روی همین مطالبات با تمام قدرت است."


میرحسین موسوی همچنین تاکید کرد، جنبش سبز نه اسلحه دارد و نه روش مسلحانه را اتخاذ کرده است. بنظر ما تروریسم در هر شکل و حالت و ملت و قوم آن محکوم و طرد است.


کشور با مشکلات بسیاری روبرو است
موسوی خاطرنشان کرد "کشور با مشکلات داخلی و خارجی بسیاری روبرو است" و ضمن اشاره به طرح هدفمند کردن یارانه ها، گفت "بعنوان مثال این طرح با تمام مسائلی که با آن مواجه بود و هنوز هم اجرا نشده، تاثیرات منفی بر زندگی مردم و تورم ایجاد کرده و ما در عرصه های گوناگون با مشکلات بسیاری جدی روبرو هستیم."


وی این مسئله را مانند بسیاری از مسائل دیگر مربوط به عدم اجرای قانون اساسی دانست و ادامه داد: "وقتی قانون اساسی در کشور اجرا می‌شود یک دولت نمی‌تواند در فاصله‌ کمی تمام مدیران یک کشور را کنار بگذارد و دوستان و آشنایان خودش را جایگزین کند. نمی‌شود یکه پرونده فساد مالی باز شود و در مجلس هم درباره‌اش صحبت کنند و رئیس قوه قضاییه هم موضع بگیرد و بعد از مدتی ببینیم که پرونده‌ به طور غیرعادی بسته شد و هیچ بحث و گفتگویی هم درباره‌اش صورت نمی‌گیرد."

اشاره میرحسین موسوی به فساد مالی سخنگو و معاون اول رئیس دولت بود که علی رغم اظهارات اکید رئیس قوه قضاییه و سخنان صریح نمایندگان مجلس، بطور ناگهانی مسکوت ماند.


عدالت قوه قضاییه زیر سوال رفته است
موسوی همچنین به اهمیت استقلال قوه قضائیه اشاره کرد و گفت: "آیا امروز قوه قضائیه در جهت استقلال حرکت می‌کند؟ آیا قوه قضائیه در ارتباط با متهمین اخیر در همین جهت حرکت می‌کند؟ آیا قوه قضائیه مسلط است بر نیروهای امنیتی یا نیروهای امنیتی بر قوه قضائیه؟ آیا احکامی که قضات می‌دهند مستقل است یا بر اساس ملاحظات؟ در این صورت چرا یک نفر به جرم شرکت در راهپیمایی به چندین سال حبس محکوم می‌شود، حال آنکه در آن راهپیمایی میلیون‌ها نفر شرکت کرده بودند؟ این‌ها همه عدالت قوه قضائیه را زیر سوال می‌برد."


مردم باید در صحنه باشند؛ رنگ سبز نشان آگاهی است
نخست وزیر دوران جنگ هشت ساله همچنین در ادامه سخنان خود بر لزوم "حضور مردم در صحنه برای طرح و گرفتنِ مطالباتشان و ایجاد تغییرات" تاکید و خاطرنشان کرد "مردم در سراسرکشور باید نسبت به این مسئله که با حضورشان می توانند به مطالباتشان دست یابند و تغییر ایجاد کنند، آگاه شوند و اتفاقا رنگ سبز نیز نشان دهندۀ همین عنصر آگاهی می باشد.
موسوی در این زمینه صبر و استقامت را عامل بسیار مهمی در پیشبرد اهداف جنبش دانست.


با تغییر جامعه، سیستم نیز تغییر می یابد
میرحسین موسوی با اشاره ای به دیدگاه مبارزان دوران پیش از انقلاب که "معتقد بودند باید ماشین حکومتی را گرفت تا همه چیز تغییر کند و آرمان ها جامه عمل بپوشاند"، خاطرنشان ساخت "اما امروز قضیه فرق کرده است؛ چرا که ما می گوییم باید و می توان جامعه را تغییر داد، تا خودِ جامعه سیستم را تحت تاثیر قرار دهد."


وی تاکید کرد "ما به دنبال این نیستیم که به هر نحوی – حتی خشن و مسلحانه- سیستم را تسخیر کنیم، چرا که نتیجه اش فاشیسم و استبداد است. "


موسوی یکی از راهکارهای مهم جنبش سبز در جهت گسترش آن در سراسر کشور را، "عجین کردن جنبش با زندگی شخصی و مسائل روزمره و حتی امور خانوادگی" توصیه کرد.


جنبش هزینه دارد
میرحسین موسوی تاکید کرد "البته تمام این مسائل و فعالیتهای جنبش، هزینه دارد و هزینه هایی چون بازداشت، محدودیت، زندان و بستن روزنامه ها نیز، نشان دهنده این است که پاشنه آشیل حاکمان در کجاست. آنها از کوچک ترین آگاهی نگران هستند و نسبت به آن حساسیت دارند و می دانند فقط آگاهی مردم است که امکانِ ادامه وضع موجود را محال می سازد."


وی بسته شدن روزنامه ها و نشریات را نیز بدلیل نگرانی حکومت از آگاهی جامعه ارزیابی کرد.


باید در مورد مشکلات جامعه کارگری کشور آگاهی بخشی شود
موسوی با بیان اینکه اکنون مشکلات عدیده ای چون بیکاری، عدم پرداخت دستمزد، تعطیلی واحدها، عدم مجوز برای فعالیت اتحادیه های کارگری و مشکلات معیشتی برای جامعه کارگری کشور وجود دارد، یکی از راه حل های آن را در این دانست که " در سطح وسیعی اطلاع رسانی و آگاهی بخشی شود تا همه متوجه شوند ریشه اصلی در عدم انتخاب اصلح می باشد."


یک رسانه نمی تواند نسبت به این مسائل اعتراض کند
میرحسین موسوی در بخش دیگری از سخنان خود، ضمن اشاره به بیکاری های موجود در جامعه و دلایل متعدد آن، یکی از نقیصه های فعلی در این زمینه را "عدم وجود یک رسانه" برای آگاهی بخشی به جامعه دانست و گفت: "ما حتی یک رسانه نداریم تا در این مورد اعتراضی کند و نسبت به مسائل جامعه هشدار دهد و بگوید که دولت خوب کار نمی کند. نظام خوب کار نمی کند و در همان لحظه که یک انباشتگی بزرگ ثروت در دست یک نهاد نظامی بوجود می آید، بتواند اعلام کند و از عواقب آن جلوگیری نماید."


هر نوع اصلاحی در کشور در گرو رسانه‌های آزاد است
وی با اظهار تاسف از نبود رسانه‌های آزاد در کشور، افزود: "هر نوع آزادی در کشور در گرو آزادی رسانه‌ها است؛ حتی اصلاح کوچکترین نهادها و حتی اخلاقیات جامعه."

موسوی در ادامه گفت: "چطور است که در کشوری اسلامی که داعیه انقلاب فرهنگی دارد و در آن از معنویت و نورانیت حرف می‌زنیم بالاترین آمار اعدام در سراسر جهان وجود دارد؟ مشکل از افراد جامعه نیست؛ مشکل این‌جا است که کشور را طوری اداره کرده‌ایم که به این آمار برسیم. بنظرتان این نظام دچار مشکل نشده است که انقدر آمار اعدام در آن بالا است؟ این چه وضعی است که عده ای پشت در منتظر این باشند که چه زمانی به دار آویخته خواهند شد؟ آیا این وهن ایران و اسلام نیست؟ این بود اسلامی که ما می خواستیم؟


امیدوارم حاکمان بیایند عذرخواهی کنند
موسوی یکی از راه حل های برون رفت از وضع موجود را، برگزاری انتخابات آزاد ذکر کرده و تاکید نمود "وقتی هم این خواسته اجابت، و انتخابات آزاد برگزار شد، لزوما قرار نیست ما آن را بهبود بخشیم و حرکت دهیم؛ چرا که ادعایی هم نداریم . در بیانیه هایم تاکید کرده و مثالی نیز در این زمینه زده ام که این وضع فعلی مانند یک رودخانه بسیار گل آلود است که آب پاک نهر باید آرام آرام وارد آن شود و بتدریج پاکش کند و این نهر را هر کس می خواهد و می تواند وارد رود کند. حتما نباید فرد و گروه خاصی آن را به انجام برساند.


موسوی تاکید کرد "من همین الان آرزومندم و از خداوند می خواهم که حاکمان فعلی بیایند و بگویند ما قانون اساسی را پیاده خواهیم کرد. انتخابات آزاد برگزار خواهیم کرد و به مردم هم تضمین خواهیم داد. زندانیان سیاسی را آزاد خواهیم کرد- که البته طی این همه ماه، نظام فرصت ها و مناسبت های مختلف داشت که بازداشت شدگان را آزاد کند- آیا تمام موارد فوق نمی توانست آرامش و تمیزی را برگرداند؟


با ادامه روند فعلی، جنبش نیز ادامه خواهد یافت
میرحسین تاکید کرد: "اگر مواردی را که ذکر کردم، توسط نظام و حاکمیت انجام نشود و تحقق نیابد، و اصلاح و تغییراتِ مورد نظر صورت نگیرد، طبیعی است که مسیر جنبش ادامه پیدا خواهد کرد و احتمال اینکه مطالبات جنبش بالاتر از حد فعلی رود و شعارهای مردم حاد تر از گذشته شود، بیشتر خواهد شد ."


آیا بهتر نیست که حکومت با مردم کنار بیاید؟
میرحسین موسوی با اشاره به عدم تدبیر در سیاست‌های دولت و اشاره به شرایط امروز که دشمنان خارجی زیادی داریم ، پرسید: "آیا مهمانی دادن به اعضای شورای امنیت با آن وضع خاص می‌تواند مشکلات ما را حال کند؟ آیا اگر حکومت با مردم آشتی کند دست بازتری در مسائل خارجی نخواهد داشت؟ با توجه به شرایط پر جنب و جوش منطقه آیا بهتر نیست که حکومت با مردم کنار بیاید و یک وفاق ملی شکل دهد؟ کدام یک بهتر است؟ بیشتر کردن فشارها و ساختن حجره‌های جدید در زندان اوین به رغم شعارهای اول انقلاب که حذف زندان اوین بود، یا کنار آمدن و کار کردن همراه مردم."


توصیۀ جنبش به حاکمیت
وی توصیه جنبش سبز به حاکمیت را کنار آمدن با مردم دانست و افزود: "ما انتظار داشتیم حکومت قبل از همه به فکر خانواده‌های زجر کشیده باشد و پی‌گیر جنایات انجام شده وگرنه در حالی که یکی را به اسرائیل نسبت دهند و یکی را به امریکا، فقط مشکلات کشور را زیاد می‌کنند.


موسوی تاکید کرد "با وجود اینترنت و شبکه های مختلف رسانه های، دیگر نمی توان مردم را ناآگاه نگاه داشت تا بر آنها حکومت کرد."


قرار نبود ما حکومت کنیم؛ قرار بود مردم حاکم باشند
میرحسین موسوی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد "نکته ای دیگر که باید اشاره کنم این است که قرار نبود که ما بر مردم حکومت کنیم. قرار بود مردم حکومت کنند. قرار بود جابه جایی ها به خواست مردم و به صورت مرتب در کشور اتفاق بیفتد. باید ترسید از موقعی که فکر شود راه حل در سرکوب ادامه فشارها و بستن فضاست."

وی با اشاره به سیستم انتخابات و تغییر صحیح حاکمیت در کشورهای دیگر جهان از جمله انتخابات اخیر انگلستان اشاره کرد و گفت:"ببینید در آنجا اینگونه نیست که گروهی آنچنان دلبستگی به حکومت پیدا کنند که توجیه شرعی هم برای ادامه آن بیاورند که اگر ما نباشیم، کشور کن فیکون می شود. من باید به آقایان خاطرنشان کنم که ملت بزرگ ایران، با بودن یا نبودن شما، کن فیکون نخواهد شد."


میرحسین موسوی در پاسخ به یکی از مادرانِ بازداشت شدگان که خواستار تاسیس یک شبکه تلویزیونی یا یک رسانه متعلق به جنبش شد، خاطرنشان کرد "همه در این مورد باید تلاش و کمک کنند و ما در فکر این مهم هستیم."

وی در پایان این دیدار، مجددا بر تداوم شعارها و مطالبات جنبش سبز، برای آزادی زندانیان سیاسی تاکید کرد. 

border="0" ALT="Google" align="absmiddle">

دساعت وسخن باامام زمان