خاطرات وتجربیات جوانی
دوشنبه 3 خرداد‌ماه سال 1389
سرانجام ،ایران تحویل اورانیوم غنی شده را پذیرفت

در جریان مذاکرات سه جانبه ایران، برزیل و ترکیه در تهران، ایران با مبادله بخش عمده اورانیوم غنی شده ایران با سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران موافقت کرد. 

امروز دوشنبه، رامین مهانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد که در نشست سه جانبه وزیران خارجه سه کشور ایران، ترکیه و برزیل توافق شد که ترکیه محل مبادله سوخت هسته ای ایران باشد.
به گزارش خبرگزاری ها، مهمانپرست گفت که ظرف یک هفته، نامه مبادله سوخت به آژانس بین المللی انرژی اتمی نوشته می شود.
 


این موضوع، به منزله توافق ایران با خروج بخش عمده ذخیره اورانیوم غنی شده از کشور است.

وی افزود : وقتی موافقت نهایی بین ایران و گروه وین به امضا برسد، میزان 1200 کیلوگرم سوخت ما با نظارت ایران و آژانس در ترکیه نگهداری می شود. 

خبر موافقت ایران با تحویل اورانیوم غنی شده مورد توجه و البته استقبال تمامی رسانه های بین المللی و غربی قرار گرفته است. 

بیشتر رسانه های غربی ، موافقت ایران را بدان معنا می دانند که دست کم تا چند سال آینده، تهران امکان دستیابی به توان تولید سلاح هسته ای را نخواهد داشت.

وزیر امور خارجه برزیل نیز پس از امضای بیانیه مشترک ایران، برزیل، ترکیه در خصوص مبادله سوخت هسته‌ای برای تامین رآکتور تحقیقاتی تهران، در گفت و گو با ایرنا ، به گروه 5+1 توصیه کرد که مفاد این بیانیه را به دقت مطالعه و بررسی کنند تا ببینند تمام خواسته‌های اصلی آنها در این بیانیه گنجانده شده و قابل اجرایی شدن و تحقق است.

طرح مبادله اورانیوم غنی شده با سوخت رآکتور هسته ای ایران در اکتبر سال گذشته از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی و به منظور حل بحران خود ساخته غربی ها بر سر  برنامه های اتمی ایران ارائه شد و مورد قبول کشورهای گروه 1+5 قرار گرفت اما ایران تا کنون از پذیرش قطعی آن خودداری ورزیده بود.

براساس آن پیشنهاد، حدود هفتاد درصد از ذخایر اورانیوم غنی شده در تاسیسات غنی سازی ایران به خارج ارسال می شد و در مقابل، مقادیری میله های سوخت قابل استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار می گرفت. 

روز جمعه گذشته، رئیس جمهوری روسیه در ملاقات با لولا دا سیلوا، رئیس جمهوری برزیل، گفته بود  که سفر  وی به تهران ممکن است آخرین فرصت ایران برای حل و فصل اختلاف اتمی قبل از "اقدام" شورای امنیت باشد. 

روز جمعه، نخست وزیر ترکیه، که از یونان دیدن می کرد، اعلام داشت که سفر او به تهران نامحتمل است که ظاهرا دلیل آن عدم دریافت تعهد ایران به قبول طرح مبادله سوخت اتمی در ترکیه بود. 

اردوغان اما بعدا تصمیم خود را احتمالا پس از دریافت تعهد لازم از سوی تهران تغییر داد و عازم تهران شد.

در طرح اولیه آژانس بین المللی، قرار بود اورانیوم غنی شده در ایران در تاسیسات هسته ای روسیه تا حد خلوص مناسب برای سوخت رآکتور تهران غنی سازی شود و سپس محصول این فرآیند برای تبدیل به میله های سوخت رآکتور در اختیار فرانسه قرار گیرد.

فرانسه از فن آوری لازم برای تولید میله های سوخت مناسب رآکتور اتمی تهران، که در دهه 1960 توسط ایالات متحده ساخته شده، برخوردار است و میله های سوخت هسته ای هم صرفا در رآکتور اتمی در تهران قابل استفاده است و ظاهرا امکان کاربرد آن برای مقاصد دیگر وجود ندارد.

پس از اعلام طرح آژانس بین المللی انرژی اتمی، برخی از کارشناسان هسته ای ایران گفتند که با وجود تحریم های مختلف علیه جمهوری اسلامی، ایران در خلال سی سال گذشته با مانعی در راه خرید سوخت رآکتور تهران مواجه نبوده است. 
 
بیانیه مشترک جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و برزیل  در  بیست و هفتم  اردیبهشت سال 1389 که در حاشیه چهاردهمین نشست سران گروه 15 بین روسای جمهوری اسلامی ایران و برزیل و نخست وزیر ترکیه به امضا رسید را در زیر بخوانید: 

1- ما به تعهد به عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای و مواد مرتبط تاکید می کنیم و حقوق تمام اعضا از جمله ایران را بدون تبعیض در تولید و استفاده از انرژی هسته‌ای و غنی سازی اورانیوم برای اهداف صلح آمیز را یادآوری می‌کنیم. 

2- اکنون فرصتی پیش آمده تا روند رو به جلو در فضای مثبت، سازنده و غیرتقابلی شروع شود تا به دوره‌ای از تعامل و همکاری رهنمون گردد. 

3- ما معتقدیم که تبادل سوخت هسته‌ای بستری برای شروع همکاری در عرصه‌های مختلف خصوصا همکاری‌های صلح آمیز هسته‌ای شامل ساخت نیروگاه اتمی و رآکتورهای تحقیقاتی می‌باشد. 

4- براساس نکات بیان شده، تبادل سوخت هسته‌ای حرکتی سازنده، رو به جلو و نقطه شروعی برای همکاری میان ملت‌ها است. چنین حرکتی باید به تعامل مثبت و همکاری در زمینه فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای منجر شود و از هرگونه تقابل اعم از اقدامات، رفتار یا بیانیه‌های تهدیدآمیزی که به حقوق ایران تحت ان.پی.تی لطمه زند اجتناب شود و همکاری هسته‌ای جایگزین آن شود. 

5- براساس موارد فوق، در راستای تسهیل همکاری‌های هسته‌ای، جمهوری اسلامی ایران بر امانتگذاری یک هزار و 200 کیلوگرم اورانیوم کمتر غنی شده یا L.E.U در ترکیه موافقت می‌کند. این مواد در مالکیت ایران در ترکیه قرار خواهد داشت و ایران و آژانس امکان نظارت بر نگهداری ایمن این مواد را در ترکیه دارد. 

6- ایران موافقت خود را با موارد فوق به آژانس ظرف 7 روز پس از این بیانیه اعلام می‌کند. متناسب با دریافت پاسخ مثبت گروه وین (آمریکا، روسیه، فرانسه و آژانس بین المللی انرژی اتمی) جزییات بیشتر تبادل سوخت از طریق توافقنامه کتبی و ترتیبات مربوط بین جمهوری اسلامی ایران و گروه وین که به طور مشخص و متعهد به تحویل 120 کیلوگرم سوخت لازم برای رآکتور تحقیقاتی تهران کرده است به دقت شرح داده خواهد شد. 

7- از زمانی که گروه وین موافقت خود را با این بیانیه اعلام کند طرفین خود را ملزم به اجرای مفاد این توافقنامه اعلام نموده‌اند. 

8- از زمانی که گروه وین تعهد خود را به شرایط و نکات این بیانیه اعلام کند طرفین خود را به اجرای تعهدات موافقتنامه مندرج در بند 6 ملزم کرده‌اند. ایران آمادگی خود را مطابق با موافقتنامه برای به امانت گذاشتن 1200 کیلوگرم مواد خود ظرف یک ماه اعلام می‌کند. گروه وین نیز طبق همین توافقنامه متعهد می‌شود که 120 کیلوگرم مواد مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران را ظرف یک سال به ایران تحویل دهد. 

9- در صورتی که مفاد این بیانیه مورد توجه و احترام طرف مقابل قرار نگیرد ترکیه تعهد می‌کند که به عنوان یک حق ماده L.E.U را برحسب درخواست ایران بدون هیچ قید و شرطی و به سرعت به ایران برگشت دهد. 

10- ترکیه و برزیل از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تداوم گفت‌وگوها با کشورهای 1+5 کما فی السابق در هر مکان از جمله در ترکیه و برزیل حول نگرانی‌های مشترک بر مبنای تعهدات دسته جمعی و اهداف مشترک استقبال می‌کند. 

11- ترکیه و برزیل از رویکرد سازنده جمهوری اسلامی ایران در پیگیری حقوق هسته‌ای کشورهای عضو ان.پی.تی و پایبندی‌اش به این معاهده قدردانی کرده است. متقابلا جمهوری اسلامی ایران نیز از تلاش‌های سازنده کشورهای دوست ترکیه و برزیل در ایجاد فضای همکاری و حمایت از حقوق هسته‌ای ایران تشکر کرده است.

http://patac.blogsky.com/1389/02/27/post-73/

border="0" ALT="Google" align="absmiddle">

دساعت وسخن باامام زمان