خاطرات وتجربیات جوانی
سه‌شنبه 18 خرداد‌ماه سال 1389
اقداماتی عقلانی که معترضین هیچ گاه از آن حمایت نکردند

بررسی مواضع رهبر انقلاب در روزها و هفته های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته حکایت از منطق، درایت و دوراندیشی خاصی دارد که هر عقل سلیمی که بنا را بر عدوات و بدخواهی از پیش نگذاشته باشد به حکم وجدان آن را می پذیرد، همان گونه که رهبر انقلاب در حرم امام فرمودند که در پاسخگویی به انتقادات هر روشی جایز نیست و انسان با قول سدید و محکم و آکنده از استدلال و منطق، باید در برابر انتقاد ایستاده و به تنویر افکار و تلطیف مواضع بپردازد.

 به گزارش "تابناک" در همین راستا رهبر انقلاب در اولین روز سال گذشته، با اشاره به مباحث جاری توسط برخی که از شش ماه پیش از انتخابات زمزمه های تقلب در انتخابات را سر داده بودند، مردم را متوجه این جریانات کرده و با خطاب قرار دادن این افراد می گویند:

« در مورد انتخابات به فضل الهى و به حول و قوه‏ الهى انتخابات سالمى است. من مى‏بینم بعضى‏ها در انتخاباتى که دو سه ماه دیگر انجام خواهد گرفت، از حالا شروع کرده‏اند به خدشه کردن. این چه منطقى است؟ این چه فکرى است؟ این چه انصافى است؟ این همه انتخابات در طول این سى سال انجام گرفته است ـ در حدود سى انتخابات ـ مسئولان وقت در هر دوره‏اى رسماً متعهد شده‏اند و صحت انتخابات را تضمین کرده‏اند، و انتخابات صحیح بوده است؛ چرا بیخود خدشه می کنند، مردم را متزلزل می کنند، تردید ایجاد می کنند؟ که البته در ذهن مردم عزیز ما با این حرفها تردید ایجاد نخواهد شد. من به مسئولین انتخابات هم سفارش و تأکید می کنم؛ به طور حتم بایستى انتخابات را جورى برگزار کنند که پرشور باشد؛ دست همه‏ نامزدها باز باشد؛ مردم آزادانه بتوانند انتخاب کنند و انتخابات، سالم و با امانت کامل ان‏شاءاللَّه انجام بگیرد و انجام خواهد گرفت.»
 
 به راستی نظامی که انتخابات سال 76 را در حالی برگزار کرد که مجری انتخابات و دولت وقت ـ حداقل در ظاهر ـ مخالف جهت گیری های سیاسی پیروز آن انتخابات بود و در سال 84 و در رقابت بین آقای هاشمی و احمدی نژاد نیز که انتخاباتش توسط دولت اصلاحات برگزار شد و این در حالی بود که در هر کدام از این دو مقطع، این نظام بود که به فرمایش رهبری تضمین سلامت انتخابات را داده بود و سال گذشته هم رهبر انقلاب این تضمین را از سوی نظام داده بود و جالب اینکه فعالان هر دو جناح که سابقه برگزاری انتخابات را داشتند، تقلب را غیر ممکن می دانستند.

بنابر این گزارش رهبر انقلاب حتی با تأکید بر اینکه «بنده یک رأى دارم، آن را در صندوق مى‏اندازم. به یک نفرى رأى خواهم داد، به هیچ کس دیگر هم نخواهم گفت که به کى رأى بدهید، به کى رأى ندهید؛ این تشخیص خود مردم است»، راه را بر سوء استفاده های احتمالی هر دو جریان رقیب بست و کیست که نداند که همه این اقدامات، اساسا بر منطقی مبتنی بر سیره عقلا استوار بود که حتی اگر هم از سوی برخی اشخاص و جریانات، اعتقادی به تبعیت از ولایت نیست حداقل به پیروی از عقل، این منطق ضروری را بپذیرند.

علاوه بر این رهبر انقلاب، ضمن تاکید بر قواعد بازی و موافقت با مبارزات انتخاباتی و تشریح اینکه هیچ کس نمی تواند دیگری را به خاطر طرفداری از شخص دیگر زیر سئوال ببرد، فضا را به گونه ای مطلوب برای رقابت های انتخاباتی همان گونه که در سال گذشته شاهد آن بودیم، فراهم نمودند آنجا که ایشان فرمودند:

« نامزدهاى مختلف هر کدام طرفدارانى دارند، علاقه‌مندانى دارند. علاقه‌مندان این نامزد نمی توانند اعتراض کنند به علاقه‌مندان آن نامزد که شما چرا به او علاقه‌مندى، به نامزد مورد علاقه‌ من علاقه‌اى ندارى. نه، این جزو افتخارات کشور ماست. افراد گوناگون مى‌آیند؛ با منش هاى مختلف، با سلائق مختلف، با شیوه‌هاى گوناگون کار، در مقابل مردم قرار می گیرند. یک عده این را مى‌پسندند، یک عده آن را مى‌پسندند، یک عده آن دیگری را مى‌پسندند؛ این افتخار است؛ این خوب است. هر کدام از نامزدهاى محترم هم طرفدارانى دارند. بعضى‌ها از این طرفداران متعصب هم هستند، خیلى علاقه‌مند سرسختند به آن نامزد خودشان. خیلى خوب، باشند، حرفى نیست؛ اما مواظب باشید، مراقب باشید که این علاقه‌مندى‌ها به اصطکاک نیانجامد؛ به اغتشاش نیانجامد.»

پس از انجام و برگزاری انتخابات نیز رهبر معظم انقلاب اسلامی، ضرورتا منطبق با سیره عقلا برای رفع شبهه برای زدودن سوء تفاهم های احتمالی، با تمامی امکانات پیش بینی شده در قانون، فرصت را در اختیار نامزدهای معترض قرار دادند تا مطالبات آنان بر آورده شود. ایشان فرمودند:

« البته من خودم شخصاً در این انتخابات هم مثل همه‌ انتخابات هاى گذشته ـ شماها همه‌تان مسئولین هستید، بوده‌اید، ممشاى بنده را می دانید ـ به مسئولین کشور اعتماد کردم؛ به وزارت کشور، به شوراى نگهبان؛ در حالى که می دانید در موارد متعدد، مسئولین از سلائق مختلف بودند، اما من به مقام مسئولى که می شناسم و قاعده‌ کار او را می دانم، اعتماد می کنم. در این نوبت هم همین جور است؛ من اعتماد می کنم، اما این اعتماد من موجب نمی شود که اگر چنانچه شبهه‌اى در ذهن کسانى هست، این شبهه دنبال نشود و تعقیب نشود و بررسى نشود و حقیقت قضیه آشکار نشود؛ نه، شبهات را برطرف کنید، منتها آن چیزى که از همه مهمتر است، این است: همه سعى کنید وحدت ملى و وحدت کشور را حفظ کنید؛ هر کسى به نحوى، هر کسى وظیفه‌اى دارد.»

این گزارش می افزاید: رهبر انقلاب، نه تنها از نهادهای ذیربط می خواهد که به اعتراض نامزدهای معترض رسیدگی کنند، بلکه شمارش مجدد را در صورت لزوم نیز توصیه می کنند. و این اقداماتی عقلانی، منطقی و قانونی است که سران معترض با کوفتن بر طبل فتنه و ندیدن نیمه پر لیوان هیچ گاه از آن حمایت نکردند:

« البته، قاعده مردم سالاری این است که اکثریت بر اقلیت تقدم پیدا می کند ولی این به معنای ایجاد تعارض و دشمنی نیست و همه وظیفه دارند مانع از شکل گیری فضای کدورت و تعارض شوند. این اشکالات حتما باید رسیدگی شود و من از شورای محترم نگهبان و وزارت کشور می خواهم اشکالات مطرح شده دقیقا بررسی شود تا شبهه ای باقی نماند. اگر بررسی اشکالات مستلزم شمارش مجدد برخی صندوق ها بود، این کار نیز حتما با حضور نمایندگان ستادها انجام شود تا برای همه اطمینان بوجود آید.»

بر این اساس به نظر می رسد اکنون که در سالگرد آن حماسه بزرگ و بی نظیر در تاریخ انقلاب هستیم، باید جهت روشن شدن خط مشی ها، رفتارها و گفتارها، بار دیگر تمام این موارد و اتفاقات را در فضایی منطقی و به دور از هرگونه تعصب و گروه گرایی مرور کنیم و بدانیم که قانون مداری و اخلاق محوری در هر جامعه ای و با هر ایدئولوژی و تفکری امری عقلانی است که باید بدون هرگونه شرط و شروطی به آن گردن نهاد و هرگونه اعتراض و انتقادی را در چارچوب آن پیگیری کرد، حتی اگر بیشترین انتقاد را به فرد منتخب داشته باشیم و...  

  http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=103105

border="0" ALT="Google" align="absmiddle">

دساعت وسخن باامام زمان