خاطرات وتجربیات جوانی
شنبه 29 خرداد‌ماه سال 1389
خاطره ای از حضور سید حسن خمینی در لبنان و حاشیه ای بر 14 خرداد

محمد علی سبحانی سفیر اسبق ایران در لبنان با اشاره به ماجرای ۱۴ خرداد در یادداشتی که در اختیار کلمه قرار داده است به بررسی اثرات منفی هتاکی عده ای در اذهان مردم خالص و مومن لبنان پرداخته است وی در این یادداشت با تشریح دیدار سید حسن خمینی از لبنان و نوع نگاه شیعیان لبنان به ایشان آنچه در چهاردهم خرداد رخ داد را به چالش کشیدن حیثیت ملی ایران دانست.

به گزارش کلمه متن یادداشت محمد علی سبحانی به شرح زیر است:

ماجرای مشکوک چهاردهم خرداد و هتک حرمت حرم و بیت شریف حضرت امام خمینی(س)مساله ای نیست که بتوان به سادگی از آن عبور کرد چرا که این مراسم مهمترین مراسم رسمی کشور که سالی یکبار با حضور میهمانان خارجی و خبرنگاران خارجی صورت می گیرد.همه ساله، در روز چهاردهم خرداد مراسم سالگرد رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با حضور مقام معظم رهبری ، اعضای بیت امام و جمعیت انبوهی از وفاداران به امام و انقلاب اسلامی برگزار می شده است.
امسال اما آنچه در این روز رخ داد نه فقط اقدامی بر علیه برادر دانشمند و فاضل،و مدرس حوزه علمیه قم یادگار گرانقدر حضرت امام جناب حاج حسن آقای خمینی بود بلکه در حقیقت به چالش کشیده شدن حیثیت ملی در مقابل میلیونها نفر که از طریق تلویزیون و بطور مستقیم این مراسم را مشاهده کردند و میهمانان خارجی که هر یک روایتگر این واقعه برای مردم خود و تاریخ خواهند بود بوده است.
هتک حرمت صاحب عزا در کنار قبر پدر ،پدر بزرگ،مادر بزرگ و در حضور بزرگان قوم،مردم و مهمانان خارجی در هیچ مکتب و مذهبی توجیه پذیر نیست.در این یادداشت کوتاه با ذکر چند خاطره تلاش می کنم تا ابعادی از این واقعه زشت و تاثیرات مخرب آن را خصوصا در بعد خارجی به تصویر بکشانم.
۱- سالها قبل وقتی به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان خدمت می نمودم حاج حسن آقای خمینی به لبنان سفر نمودند و مورد استقبال کم نظیر مردم و خصوصا شیعیان لبنان قرار گرفتند.چهره حاج حسن آقا برای مردم لبنان بسیار جذاب بود در روستاهای جنوب لبنان از هر دهکده ، شهرک و شهری که عبور می کردیم جمعیت زیادی با علاقه و با قربانی نمودن چهارپایان و ریختن گل و برنج که رسم اهل جنوب لبنان است از ایشان استقبال و با هلهله ابراز شادی و خوش آمد گویی می نمودند. در بیان مردم بارها این صدا شنیده شد که امام موسی آمده ،سید موسی بازگشته و اشکهایی از گونه ها جاری بود.
خانمی اهل جنوب، صف ها را شکافت وخود را به من نزدیک کردو گفت: این فرزند امام خمینی یا برادر امام موسی است.
برای لبنانی های شیعه که در دوران های گذشته تاریخ خود خصوصا در زمان استعمار فرانسه وقبل از آن در دوران حاکمیت عثمانی ها در شرایط دشواری زندگی نموده بودند و حقوق شهروندی آنان تضیع شده بود ،مهاجرت امام موسی صدر به لبنان و تشکیل حرکت محرومین و سپس پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی بسیار با اهمیت تلقی می شود. لبنانی ها می گویند هویت جدید شیعه در لبنان بستگی به این دو امام دارد.امام موسی صدر و امام خمینی و آنها خوب می دانستند جد پدری سید حسن،خمینی و جد مادریش صدر است.سید حسن نصر ا...دبیر کل حزب ا... لبنان در دیدار با حاج حسن آقا نیز در حضور کادرهای حزب ا... و هیئت ایرانی گفت :حضور شما در لبنان برای ما یادآور خاطرات دو امام است.یکی امام موسی صدر که شیعیان لبنان را بدان گونه تغییر داد و دوم امام خمینی که ما به عنوان حزب ا... همه چیزمان را مدیون او هستیم و ما جوانانی بودیم که با پیروی از امام خمینی توانستیم لبنان را از اشغال خارج کنیم و این افتخاری است که ما آن را مدیون امام خمینی هستیم.
این کلام سید حسن نصر ا...بسیار جالب و اثر گذار بود و همه را تحت تاثیر قرار داد،یادگار امام نیز به سید حسن نصرالله گفت شما نیز فرزند معنوی امام خمینی به شمار می روید.
حقیقتا چنین است سید حسن نصرا...با درایتی کم نظیر، با حکمت و استقامت توانست شیعیان لبنان را در وانفسای هفتاد و دوملت و در برابر اشغالگری های رژیم غاصب صهیونیستی به جایگاه واقعی خود برگرداندو نصر ا... همه این افتخار را مدیون خمینی است.
آن آقایانی که در روز ۱۴ خرداد شعار دفاع از سید حسن نصرا... را بهانه ای برای اهانت به یادگار امام خمینی و بیت امام قرار دادند ،بدانند که اهانت آنها به بیت امام تاثیری بسیار منفی در ذهن و جان وفاداران به امام در لبنان و در همه جای دنیا خواهد گذاشت. آنها از خود می پرسند که در ایران چه خبر است که یادگار امام نمی تواند در کنار مرقد امام سخن بگوید،دوستان عزیز شک نکنید قلب سید حسن نصرا... نیز از این حرکت که او را نیز در شرایط خاصی می گذارد خون شده است.سید حسن نصرا... چندین بار به خود من گفت حزب ا... راضی نیست که از پرچم او در اختلافات داخلی ایران سوء استفاده شود.
او تاکید می کرد که پرچم حزب ا... فقط برای مبارزه با اسرائیل است شک ندارم سید حسن نصر ا.. از سوء استفاده ای که توسط "برخی اندک"و افراطی از نام او صورت گرفت به شدت آزرده خاطر و رنجیده است و در صورت مشاهده فیلم این بازی زشت ،خواهد گریست.
این آقایان تحمل و مدارا را از سید حسن نصر ا... یاد بگیرند که با ولیدجنبلاط و میشل عون و سعد حریری که هر یک تاریخ و ایدئولوژی خاص خود را دارد به مذاکره می نشیند و همه مشکلات مردم و کشورش را با همین مدیریت و مدارا حل می کند.ای کاش شما نیز تحمل خود را به اندازه سید حسن نصرا... بالا می بردید و اجازه می دادید یادگار امام خمینی حرف خود را بزند شاید حرفهایش شما را راضی می کرد و دیگر نیازی به شعار دادن نبود .
۲- چهارشنبه شب قبل از مراسم طبق برنامه سنواتی ستاد خارجی بزرگداشت حضرت امام به تقاضای میهمانان خارجی دیداری میان بیت شریف امام و میهمانان صورت می پذیرد دراین دیدار حاج حسن آقا به محل اقامت میهمانان آمد و در یک محفل بسیار صمیمی با صرف شام با تک تک آنان به گفت و گو نشست.
در طول حدود سه ساعت میهمانان با یادگار امام خوش و بش نموده و عکس گرفتند تا این لحظات برای آنها شاید خاطره ای به یادماندنی به دنبال داشته باشد.
چشمان بهت زده همین میهمانان در روز جمعه شاهد بودند که عده ای معدود با میزبان مراسم و با نوه امام و با بیت امام چه کردند بگونه ای که سخنرانی وی نیمه تمام ماند و دختران و نوه های امام جلسه را ترک گفتند.
دوستان ،بزرگان اگر خود شما به جای این میهمانان بودید چه قضاوتی می کردید؟!میهمانان ستاد را پس از مراسم فقط با چشمان بهت زده و تعجب آلود می دیدید یکی از آنها که از آلمان آمده بود به راهنمای خود گفته بود آموزه های همه ملتها و فرهنگ ها اینگونه است که اعضای یک خانواده اگر اختلاف و درگیری دارند وقتی مهمانی بر آنها می رسد حفظ آبرو می کنند. این میهمان با ناراحتی آرزو می کند ای کاش به مراسم امام نمی آمدم و شاهد شکسته شدن این حرمتها نمی بودم.
در پایان شک ندارم این توهین ها از ارزشها و جایگاه بیت امام خمینی و یادگار گرانقدرش در میان مردم ایران و وفادارن به انقلاب اسلامی در جهان نخواهد کاست اما جا دارد این هشدار جدی گرفته شود که در صورت تداوم میدان داری افراط گرایان هیچ جایگاهی در امان نمانده و حیثیت ملی ایرانیان نیز خدشه دار خواهد شد.

border="0" ALT="Google" align="absmiddle">

دساعت وسخن باامام زمان