خاطرات وتجربیات جوانی
یکشنبه 12 دی‌ماه سال 1389
اعتراض به عملکرد صدا وسیما

تبلیغات وسیع صداو سیما علیه نخست وزیر هشت سال دفاع مقدس نماینده ۳ دوره مجلس و رییس جمهور دو دوره کشور و همجنین هواداران آنها در چند روزی که گذشت به مناسبت سالگرد عاشورای خونین تهران و همچنین برگزاری راه پیمایی دولتی نهم دی ماه به اوج خود رسیده بود و متولیان فتنه گر امور روزها با بسیج کردن همه نیرو و توان خود و استفاده از بیت المال درشبکه های مختلف صدا و سیما علیه رهبران جنبش سبز و طرفداران آنها هجمه پراکنی کردند بی آنکه مجرایی برای دفاع و بیان حقایق به مردم وجود داشته باشد.

.حتی بارها مردمی را که در تظاهرات های خود جوش پس از انتخابات و در اعتراض به تقلب در انتخابات شرکت کرده بودند فریب خورده و بازی خورده نامیدند و در مقابل از مردمی که در تظاهرات ۹ دی ماه شرکت کرده بودند به عنوان ملت واقعی ایران نام بردند .آنها در این چند روز بارها و بارها با انتخاب تصاویری گزینشی از عاشورای سال گذشته مردم معترض را به حرمت شکنی متهم کردند و در مقابل از پخش صحنه های خشونت بار پلیس علیه مردم در روزی این چنین عزیز گریختند. اما این تبلیغات وسیع چرا انجام می شود ؟ و در پس آن چه هدفی دنبال می شود ؟ .

در روز عاشورا چه گذشت ؟

در گزارشهایی که از صدا و سیما پخش شد بارها مردم معترض به نتایج انتخابات منافق ، مزدور و بازی خورده معرفی شدند،آنها را مردمی می خوانند که به تحریک دیگران به خیابانها آمده و هیچ ایده و تفکری از خود نداشته اند . در این گزارش ها تصاویری مغشوش و مبهم از به اصطلاح کف و سوت در روز عاشورای حسینی بارها و بارها به نمایش در آمد اما هرگز صحنه های باتوم خوردن مردم توسط پلیس، کشته شدن شان در خیابانهای شهر ، رد شدن خودروی نیروی انتظامی از روی مردم به نمایش در نیامد. اما صدا و سیما هرگز نمی گوید که پس از بارها حمله وحشیانه نیروهای لباس شخصی به مردم و ضرب و شتم شدید مردم فحشهای ناموسی آنها به زن و مرد و به اسارت گرفتن تعدادی از تظاهرات کنندگان،مردم با همبستگی خود موفق شدند که بازداشت شدگان را که جوانانی بی دفاع بودند پس بگیرند و پس از این موفقیت،تعدادی از جوانان در تشویق همبستگی مردم برای عقب راندن نیروهای پلیس و لباس شخصی ها فقط برای چند ثانیه ای و آن هم به عنوان یک واکنش طبیعی کف زدند این بهانه جویان نگفتند که اگر معترضان برای هتک حرمت امده بودند چرا لباس های سیاه در عزای سالار شهیدان پوشیده بودند و قبل از هجوم لباس شخصی ها در وسط خیابان به سینه زنی مشغول بودند.

ما جنبش سبزیم و علمدار حسینیم

راستی چرا صدا و سیما تصاویر دقایق طولانی شعارهای مردم خداجو را در روزعاشورا نشان نمی دهد که فریاد می زدند: «ما جنبش سبزیم و علمدار حسینیم – همه با میر حسینیم .»

البته مسوولان صدا و سیما می توانند این صدا ها و تصاویر را نشان ندهد اما با صدها سایت اینترنتی و شبکه های ماهواره ای چه می کند که تصاویر تظاهرات مردم معترض را نشان می دهد که فریاد می زدند :«ما لشگر حسینیم،حامی میرحسینیم .»اصلا سایت های اینترنتی و شبکه های ماهواره ای به کنار! با جمعیت میلیونی مردمی که خود در عاشورای تهران حاضر بودند چه می کند. مردمی که سینه به سینه وقایع عاشورای تهران را انتقال می دهند و در تاریخ ثبت می کنند.با دختر خردسال شبنم سهرابی شهید عاشورای تهران چه می کنند که فریاد مظلومیت مادرش را با واژه های کودکانه اش در یوتیوپ فریاد می زند؟با مادران دردمند شهید کریم بیگی و شهرام فرج زاده چه می کنند؟با لیلا توسلی شاهد به زیرگرفته شدن یکی از شهدای عاشورا با اتومبیل نیروی انتظامی چه می کنند؟به زندان می فرستندش تا صدای این شاهد عاشورا را خاموش کنند؟

به قول فرزند ارشد سردار شهید نظری معلوم نیست کسانی که تحمل چند ثانیه کف و سوت مردم را ندارند،چگونه تحمل ریخته شدن خون مردم بیگناه را در روز عاشورای تهران دارند؟

اما این فقط صدا و سیما نبود که برای سالروز وقایع عاشورای تهران تمام قوایش را بسیج کرد. سایر رسانه های دولتی هم بسیج شدند تا به مردم ثابت کنند که فریب خورده اند و رهبران جنبش سبز نیز به بیگانگان وابسته اند! جالب آنکه روزنامه ایران برای ثابت کردن این موضوع برای گفتگو به سراغ کسی رفت که خود قتل عمد انجام داده است . روزنامه دولت در ویژه نامه موسوم به “نهم دی ماه”، در گفتگویی با جلال الدین فارسی، قاتل نگهبان محیط زیست که چندین سال به خاطرآن تحت تعقیب بود و سرانجام به دلیل نفوذش پرونده اش را مختومه اعلام کردند مدعی شد که اگر رهبر فقید انقلاب زنده می‌ماند حیات سیاسی میر حسین به خطر می افتاد و امام دیگر به او مسئولیت نمی‌داد وی حتی به راحتی و در کمال خونسردی اعلام کرد میرحسین موسوی به روز قیامت اعتقاد ندارد.!

اتفاقاتی که در روز تشییع جنازه آیت الله منتظری رخ داد و همچنین حوادث عاشورای سال گذشته اساس برنامه ها ی صدا و سیما را طی روزهای اخیر تشکیل داده است . آنها بارها ازشعارهای ساختار شکنانه در این دو روز و بی حرمتی به امام حسین ( ع ) در روز عاشورا سخن گفتند و رهبران جنبش سبز را به تحریک مردم و همچنین سکوت در برابر این حوادث متهم کردند. اما در عاشورای سال گذشته واقعا چه اتفاقاتی رخ داد و در واقع چه کسانی حرمت شکنی کردند ؟

صدا و سیما بارها با پخش تصاویر مبهم و مغشوش به اصطلاح کف زدن تعداد اندکی از مردم در این روز مردم را به حرمت شکنی متهم می کند. اما هیچ وقت پاسخ نمی هد که چرا در این روز شبنم سهرابی مادر یک کودک شش ساله و امیر تاجمیر توسط خودروی نیروی انتظامی زیر گرفته شدند؟ آیا زیر گرفته شدن این افراد با خودروی نیروی انتظامی حرمت شکنی نیست ؟ چرا این فیلم و حوادث مشابه هر گز توسط صدا و سیما پخش نشده است ؟و چرا صدا و سیمای دولتی هرگز ترور علی موسوی حبیبی در روز عاشورا را توسط چند نفر که سوار بر پاترول اند حرمت شکنی نمی داند ؟ راستی چه کسی مصطفی کریم بیگی ،شهرام فرج زاده ،مهدی فرهادی راد ،شاهرخ رحمانی ،علی راسخی نیا و …را در روز عاشورا به شهادت رساند ؟ چه کسانی در این روز مردم بی گناه را از روی پلها به زیر انداختند و به شدید ترین شکل ممکن کتک زدند و خونین و مالین بر جای گذاشتند ؟آیا در روز عاشورای حسینی این حرکات حرمت شکنی محسوب نمی شود ؟

میر حسین موسوی در بیانیه شماره ۱۷ خود که پس از عاشورای سال گذشته صادر شد به همین موارد اشاره می کند . او می نویسد :« مشاهده فیلم های تکان دهنده عاشورا نشان می دهد که اگر شعارها و حرکات جاهایی به سمت افراط غیر قابل قبول کشانده می شود، ناشی از به زیر انداختن افراد بی گناه از روی پل ها و بلندی ها، تیراندازی ها و آدم زیر کردن ها و ترورهاست . جالب آنکه در بعضی از این فیلم ها دیده شده است که مردم در پشت چهره نیروهای انتظامی و بسیجی مهاجم برادران خود را می بینند و در شرایط بحرانی و پر از خشم و هیاهوی آنروز سعی می کنند بدانها آسیبی نرسد. اگر صدا و سیما یک جو انصاف و عقل داشت می توانست برای تلطیف فضا و نزدیک کردن مردم به همدیگر گوشه ای از این صحنه ها را نشان دهد. ولی هیهات! جریان روزهای بعد از عاشورا و گسترش دستگیریها و دیگر تمهیدات دولتی نشان می دهد که مسئولان اشتباهات گذشته را این بار در وسعت بیشتر تکرار می کنند و آنها می اندیشند سیاست ارعاب تنها راه حل است.»

موسوی همچنین در این بیانیه که یک سال پیش صادر شده است جواب تهدیدهای مسوولان را درباره بازداشت خود و آقای کروبی داده است : «فرمان اعدام و قتل و زندانی کروبی و موسوی و امثال ما مشکل را حل نخواهد کرد و نتایج هر نوع اقدام تروریستی را مستقیما به سمت کانون نشانه خواهد رفت و گره مشکل بحران کنونی را نا گشودنی خواهد ساخت.»

واکنش شبکه های اجتماعی به هجمه صدا و سیما

مخالفان و منتقدان به دولت که این روز ها به هیچیک از رسانه های جمعی دسترسی ندارند وصدا و سیما به طوری انحصاری در اختیار گروهی اندک قرار گرفته اما در فضای مجازی عکس العمل های متفاوتی را نسبت به این برنامه ها نشان داده و ابعاد آن را مورد بررسی قرار دادند .

آنها در این روزها بیش از هر وقت دیگری بر دولتی بودن و غیر خود جوش بودن مراسم ۹ دی ماه تاکید کردند .و به دولتمردان یادآوری کردند که فراموش نمی کنند دولت در این روز همه امکانات خود را برای شرکت مردم در یک راه پیمایی بسیج کرد . آنها در سایت هایشان نوشتند که به هیچ وجه روز نهم دی ماه را قابل مقایسه با تجمع های اعتراضی مردم پس از انتخابات نمی دانند انتشار تصاویر بخشنامه هایی که به وزارتخانه های دولتی ارسال شده بود تا کارمندان و کارگران را مجبور به شرکت در این راهپیمایی کند این روزها در سایتهای مختلف به فور یافت می شود .

بسیاری از سایتهای طرفدار جنبش سبز ، وبلاگ ها و یادداشتهای کوتاه عقیده مشترک مردم را درباره این برنامه ها و آزمون افکار عمومی برای محدودیت های بسیار بیشتر همراهان جنبش سبز تاکید می کند

border="0" ALT="Google" align="absmiddle">

دساعت وسخن باامام زمان