خاطرات وتجربیات جوانی
سه‌شنبه 19 بهمن‌ماه سال 1389
مجمع مدرسین ومحققین حوزه علمیه قم

مجمع مدرسین ومحققین حوزه علمیه قم با صدور بیانیه ای ضمن تبریک سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران درباره بازگشت به اصول خودکامگی که یکی از دلایل اصلی سرنگونی رژیم پهلوی بود هشدار داده است و ابراز امیدواری کرده است که با پاسخگویی مسئولان، "خصلت های خود کامگان پیشین در هیچ لباسی باز نگردد". متن کامل این بیانیه در پی می آید.
بسم الله الرحمن الرحیم
«تلک الایام نداولها بین الناس و لیعلم الله الذین امنوا و یتخذ منکم شهداء والله لا یحب الظالمین» (آل عمران 140)
«و ما این روزهای ( پیروزی و شکست ) را در میان مردمان می گردانیم تا خدا افرادی را که ایمان آورده اند، بداند ( و شناخته شوند) ،و از میان شما گواهانی می گیرد. و خدا ستم پیشگان را دوست ندارد »
فرا رسیدن 22 بهمن روز سرنگونی نظام استبدادی - سلطنتی وسر آغاز نظام جمهوری اسلامی وحاکمیت مردم ،روز نوید بخش تاریخ ایران و اسلام است . هماهنگی ملت ایران در آن روز برای نابودی نظام شاهنشاهی و محو آثار سلطنتی یعنی : دیکتاتوری ،دست نشاندگی ، بی تفاوتی به حقوق اساسی ملت، حیف و میل کردن ثروت ملی ، بی توجهی به منافع ملی در عرصه جهان ، از پدیده های مهم در تاریخ این مرز و بوم بود.
ملت ایران یکپارچه به دنبال رهبری داهیانه و شجاعانه امام خمینی (قدس سره)برای تحقق آرمانهایی که ایشان در سخنان ومصاحبه هایش همواره مطرح می کرد ، حرکت نمود و خواستار ادامه راهی شد که در آن ارزش های انسانی و اسلامی و در راس آن حاکمیت مردم ، آزادی های سیاسی و عدالت اجتماعی و اجرای مرّ قانون بود و این که هیچ کس در هیچ جایگاهی حق تخطی از قانون را ندارد ، حاکمیت مطلقه در ر‍ژیم گذشته از آن جا بوجود آمد که شخص شاه حاکم بر قانون بود و در مقابل قانون و ملت پاسخگو نبود، خود را ما فوق قانون می پنداشت و مفسران قانون برای تقرب به اعلی حضرت ، قانون را به نفع طبقه حاکمه تفسیر می کردند . البته نهاد های قانونی نظارت بر قدرت مانند مجلسین و مطبوعات نیز دست نشانده و ثنا گوی شخص شاه بودند.
به خاطرحاکمیت شخص بر قانون، بزرگترین دست آورد ملت ایران در انقلاب مشروطه ، یعنی قانون اساسی که در روزگار خود بهترین ره آورد در منطقه بود، زیر پا نهاده شد و حقوق ملت ایران ، با تحریف قانون ، در راه بقای سلطنت ضایع گردید.
بی شک عوامل عمده به وجود آورنده حرکت یکپارچه مردم در 22 بهمن و سرنگونی رژیم پیشین ، یکه تازی ، غرور،تحقیر ملت، بی تحملی و بلند پروازی شاه واطرافیان او در عرصه اقتصاد، سیاست و فرهنگ کشور بود. بلند پروازی های شخص اول مملکت چنان او را در هاله ای ازغرور قدرت و ثروت فرو برده بود که هیچ مخالفی را بر نمی تافت ، دستور سرکوبی منتقدین را شخص او صادر می کرد ، آنان را به زندان می انداخت و گاه تا مرز اعدام به جلو می برد. از آن سو اقتصاد و منافع ملی کشور ،در کام خود کامگی، به حالت ایستایی و عقب ماندگی در آمد . بودجه بر آمده از نفت آن سرمایه ملی که باید صرف عمران و آبادانی و سرمایه گذاری کشور می شد تا ریشه فساد را بخشکاند ، هزینه تسلیحلات و تبلیغات و تقویت بنیه نظامی و انتظامی و در راس آن ساواک می شد اختناق و گرفتن حق اعتراض از مردم و تک صدایی کردن مطبوعات و رسانه ها، حتی احزاب درون حکومتی خویش، سرکوبی داخلی و ژاندارم منطقه بودن ، زیان های بزرگی را برای ملت ایرا ن ببار آورد ، که در نهایت آثار آن تاختن مرکب بیداد بر گرده ملت بود . «فتلک بیوتهم خاویة بما ظلموا انّ فی ذلک لایة لقوم یعملون» این خانه های آنهاست که بخاطر ظلم و ستم شان خالی مانده ، و در این نشانه روشنی است برای کسانی که آگاه اند.( سوره نمل آیه52)
بنابراین اگر بخواهیم علت سقوط نظام پیشین را در یک جمله کوتاه خلاصه نماییم باید گفت ، نظامی که بر اساس ظلم ، بی قانونی و نادیده گرفتن حقوق مردم قرار گیرد پایه های آن به حکم سنت الهی درهم فرو می ریزد همچنان که در این روزگار شاهدیم که چگونه ملت های مظلوم و ستمدیده منطقه در برابر حکومت های خود کامه حاکمان دست نشانده اجانب ایستاده اند و یقینا ایستادگی مردم در برابر این مستبدان فرجام آن پیروزی خواهد شد چرا که این سنت قطعی الهی است که ظلم پایدار نمی ماند.
مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم روز 22 بهمن را برای همیشه گرامی می دارد و همواره خواهان این است که عوامل اصلی سقوط شاه و دلایل و عوامل حضور مردم برای برپایی حاکمیت ملت و اجرای قانون و پاسخگویی مسئولان فراموش نگردد تا دگر بار خصلت های خود کامگان پیشین در هیچ لباسی باز نگردد و اهداف و آرمانی که ملت و رهبری بزرگ انقلاب در پی آن بود محقق شود.
«لقد کان فی قصصهم عبرة لاولی الالباب»(سوره یوسف آیه 111 )
مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم

border="0" ALT="Google" align="absmiddle">

دساعت وسخن باامام زمان